Bahçe Duvarı Modelleri

Paylaş
 

İnsan ırkı doğayla iç içe olduğunda huzur bulmuştur. Özellikle bu huzur, evinizin hemen yanı başında bulabileceğiniz bahçelerinizde olduğunda, bu bahçeyi çevreleyecek olan, bir bakıma dünyanızın sınırlarını çizecek bahçe duvarları da çok önemli bir hale gelmiştir. Biz de size bu önemli karar aşamasında yardımcı olmak adına, birçok farklı görünüm sunan bazı bahçe duvarı modellerini inceledik:

Klasik bir dünyayı yansıtmak adına: kesme küp taşlar ya da tuğlalar

                Yazımıza en klasik ve en çok tercih edilen bir modelle başlamak istiyorum: küp dökümlü taşlar ya da tuğlalar kullanılarak oluşturulmuş bu duvarlar kırsal kesim yani doğal anlamda daha klasik bir tarzı yansıtıyor. Görece sade fakat oldukça şık bu modellerde, tuğla yerine taş kullanımını düşünenler için birden fazla renkle örülecek olan bir duvar, görünümde modernlik unsurunu da pekiştirmiş olacaktır. Aşırıya kaçmadan seçilecek olan, örneğin gri ve siyah taşlarla motifli oluşturulacak duvarlar huzurunuz nasıl yansıtmak istediğinize bağlı! Taş yerine tuğla kullanımıyla da örülebilecek duvarlarda, fikrimce, daha güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Kırmızı tuğlalarla, yeşilin yani doğanın uyumu görenleri hayran bırakacak cinsten!

Demir ve detaylı kesim beton birleşimi ile yakalanan gotik tarz

                Ortaçağ’a dönmek ve görkemli kule ya da şatolara yakışır bahçe duvarları elde etmek mi istiyorsunuz? O halde bu model tam size göre! Özellikle 18 ve 19. Yüzyıl Avrupası’na damgasını vuran gotik tarzda bir bahçe duvarını, tek parça betonlar üzerine işlenmiş figürler yardımıyla yakalayabilirsiniz! Özellikle duvar boyunu tamamlamak için kullanılan görselliği yakalaması açısından da bir hayli önemli demir şebeke ve ferforjeler, siz iflah olmaz nostaljiklerin dünyasını şenlendirecek! Mimaride görkemin ve ihtişamın simgesi olan gotik tarz, bahçe duvarınızda kullanacağınız değişik şekillerdeki demir şebekelerle güçlendirilebilir. Duvar renginde ise seçilecek beyaz yahut kahve tonları, size, kendi kalenizin efendisi olma şansını tanıyacak!

Doğayı doğayla kutsamak: ahşap sınırlar

                Tel çit, duvar ya da tuğlayla oluşturulmuş duvarlardan sıkılan sizler için bir seçenek daha mevcut: ahşap bahçe duvar modelleri! Gerek cisimlendirilmiş ahşaplarla daha klasik, gerek pek de işlem görmemiş ağaç parçalarıyla daha doğal bir görünüm elde edebileceğiniz bu duvarları kesmiş olduğunuz ağaç parçalarını enine ya da dikine birleştirerek oluşturabilirsiniz. Açıkçası bu model, huzur bulduğunuz doğaya vereceğiniz zarar bakımından pek de favorim değil lakin tercih yine sizin!

Sıra dışı dünyanız için normalin dışına çıkacak tasarımlar

                Bir diğer seçenek ise seçeneksizlik! Bu, dizaynı tamamen sizin zevkinize kalmış tasarım harikası duvarlar için spesifik bir model belirlemek takdir edersiniz ki zor. Lakin size vereceğim bu örnek, kafanızda bir fikir oluşturması açısından yararlı olacaktır: örneğin demirden oluşturacağınız kafes şeklindeki bir duvar içine irili ufaklı, düzensiz kesimli taşları doldurarak elde edilmiş bir bahçe duvarı hem sıra dışı bir görünüm yakalayacak hem de gerçekten şık duracaktır. Tabii bu örneği istediğiniz gibi modifiye edebilir yahut tamamen farklı bir model oluşturup hayata geçirebilirsiniz. Tek sınırınız hayal gücünüz diyebilirim!

Bir önceki yazımız olan 2016 En Güzel Mutfak Dolapları başlıklı makalemizde 2016 mutfak dolabı modelleri, 2016 mutfak dolapları ve 2016 siyah mutfak dolapları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya 2 kez oy verildi. Puan ortalaması: 5 üzerinden, 5,00)
Loading...
Bu yazı 3064 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak