Orkide Yeniden Canlandırmak

Paylaş
 

Saksı orkide bitkileri almak için gerçek bir zevktir. Sadece kelebek benzeri bitkiler neredeyse sonsuza dek sürmezler, aynı zamanda çiçek açtıktan çok sonra yeşil ve parlak bir bitki elde edersiniz .

Orkide yine çiçek açmaya zorlamak da zor değil!

Şimdi çiçeklerin tadını çıkarın, bitkinize özen gösterin ve orkidunuzu sağlıklı tutmak ve gelecek yıllarda yeni çiçek sapları üretmek için bu üç ipucunu kullanın.

Bitki Döşeme Ver

Son çiçek çiçek sapında başarısız olduktan sonra, bitkinin uykuda kalmasını kolaylaştırmak ve sapı düzeltmek isteyeceksiniz. Orkide, aynı sapta bir sonraki çiçek açacak, bu yüzden doğru kesmek çok önemlidir. Devam edin ve şu anda destekleyici yığınları veya klipleri kaldırın .

Eğer sap hala yeşilse,

 • Temizleyip dezenfekte ettiğiniz keskin bir bıçak veya makas kullanın.
 • Sapı yarıya kadar kesin, yoksa milin tabanından ikinci veya üçüncü “düğümü” arayabilirsiniz.
 • İkinci ve üçüncü düğüm arasındaki bir açıyla veya kolun yarısına kadar kesin.

Eğer sap zaten kahverengi ise,

 • Devam et ve tabana kadar kırp. Orkide çiçek açarken yaptığı tüm bu zorlu işten sonra dinlenmeye ve kendini yenilemeye hazır.

Gübreleme ve Sulamada Tutun

Orkide artık tatil için ayarlanmış. Her 10 günde bir sulamaya devam edin. Saksı ortamı tekrar sulamadan önce hemen hemen kurumalıdır. Gerçek zaman, tesisin büyüklüğüne, odadaki neme ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Sağlıklı orkideler hala büzülmemiş veya kahverengi olmayan yeşil yapraklara sahip olacaktır.

Orkide her ay orkideler için üretilmiş iyi bir gübre veya 20-20-20 formülasyonlu bir ev bitkisi gübresiyle gübreleyin .

Sonuncusunu kullanıyorsanız, yarı güçte karıştırın. Buradaki amaç, orkide bitkinizin yeni bir çiçek sapı üretmek için ihtiyaç duyacağı enerji ve besinleri oluşturmasına yardımcı olmaktır. Kolay görünmesini sağlıyorlar, ama orkide çiçekleri bitkinin bir kısmını zorluyor!

Tesisinizi Doğru Noktaya Yerleştirin

Yabani orkideler filtrelenmiş ışıkta, ağaç kanopileri altında büyür. Evinizde, bu deneyimi taklit etmek için onları bir ağaca bağlamanız gerekmez – dolaylı güneş ışığında da mutlu olacaklardır.

Parlak güneşe alışık değiller, bu nedenle sıcak, doğrudan güneşin altında ve sıcak ve soğuk cereyanlardan uzak olacakları yerlerden kaçının .

Onları beslemeye ve parlak yeşil yapraklarının ve ilginç köklerinin tadını çıkarırken, uykuda kalma sürelerinin tadını çıkarmaya devam edin. Orkide , toplandığını ve yeni bir çiçeklenme sapı oluşturmaya hazır olduğunu gösteren yeni bir yaprak yetiştirmeye başlamalıdır .

Yaprak eski yaprakların boyutuna ulaştığında , bitkinizi gece sıcaklıklarını düşürme zamanı – bu çiçeklenme döngüsünü harekete geçirir.

Tesisinizi donma sıcaklıklarına maruz bırakmak istemezsiniz – en iyi sonuçlar için gece aralığı 55-65 derece arasında olmalıdır . Bunu bir kış penceresine yaklaştırarak, bir bodrum katına yerleştirerek veya daha soğuk bir odaya taşıyarak elde edebilirsiniz. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasında yaklaşık 10-15 derecelik hafif bir değişiklik isteyeceksiniz .

Düzenli sulama ve beslenme rutininize devam edin ve çiçek sapının ortaya çıkmasını izleyin. Bir kez, bitkiyi tekrar normal yerine getirebilir ve haftalarca çiçek açmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan 2020 Smokin Modelleri başlıklı makalemizde 2020 smokin modelleri, beyaz smokin modelleri ve kuşaklı 2020 smokin modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı 805 kere okundu.
Etiketler:
cicek orkide
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

18 adet yorum var.

 1. Elif dedi ki:

  Elinize saglık sizce

 2. Deniz dedi ki:

  Nerede bizde o para

 3. Çetin dedi ki:

  Merhaba herkese web siten inanılmaz çok hoşuma gitti, facebookta paylaştım

 4. Deniz dedi ki:

  Elinize saglık sizce

 5. Çetin dedi ki:

  Güzel bir paylasım olmus

 6. Deniz dedi ki:

  Malatya merkezden ben Deniz. Mrb paylaşım süper ötesi hayran edici, 13-01-2020 03:05:47

 7. Sultan dedi ki:

  Güzel olmuş

 8. Burak dedi ki:

  Elinize saglık sizce

 9. Elif dedi ki:

  Güzel bir paylasım olmus

 10. Deniz dedi ki:

  Nerede bizde o para

 11. Buğra dedi ki:

  merhaba arkadaşlar web sitesi yeminle dikkatimi çekti, facebookta paylaştım

 12. Burcu dedi ki:

  Güzel olmuş

 13. Kaan dedi ki:

  Keşke benim olsa

 14. Çetin dedi ki:

  Nerede bizde o para

 15. Elif dedi ki:

  Çanakkale merkezden ben Elif. Merhaba bu web sitesi ciddiyim çok güzel, saolun 15-01-2020 21:40:23

 16. Elif dedi ki:

  Güzel olmuş

 17. Elif dedi ki:

  Güzel paylasım

 18. Deniz dedi ki:

  Keşke benim olsa

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak